Onsdag den 29. april 2026 havde kursusudvalget inviteret alle tillidsrepræsentanter og afdelingsformænd til et online-møde med fokus på de kommende lønforhandlinger for gravere. 17 ud af 28 inviterede deltog i mødet, hvor faglig sekretær Benny Rosenqvist stod for oplægget.
Benny gennemgik hele processen omkring lønforhandlingerne og de vigtige datoer, som både gravere og menighedsråd skal være opmærksomme på. Deltagerne fik blandt andet indblik i, hvordan forhandlingerne foregår mellem graveren, sekretariatet og menighedsrådet.
Han præsenterede også resultaterne fra sidste års lønforhandlinger, som viste et flot resultat. Langt de fleste ansøgere fik nemlig en lønforbedring.
Resultat af de årlige lønforhandlinger 2025 | ||
| 2012-niveau | Nutidskroner |
Intervalløn | 811.740 | 1.013.965 |
Midlertidig | 155.000 | 193.614 |
Engangsvederlag | 29.600 | 39.974 |
Beløb i alt | 996.340 | 1.247.553 |
Gennemsnit pr. antal (66) | 15.096 | 18.902 |
Antal søgte | 76 | |
Afslag | 10 | |
Fokus på gode argumenter i ansøgningen
På mødet deltog også Tina og Mette, som til dagligt arbejder med de mange lønansøgninger, der kommer ind til sekretariatet.
Formålet med mødet var at give tillidsrepræsentanterne de bedste forudsætninger for at hjælpe deres kolleger i forbindelse med lønforhandlingerne.
Det kræver både overblik over processen og evnen til at formulere stærke argumenter i ansøgningen. Derfor blev der sat fokus på, hvordan tillidsrepræsentanterne kan hjælpe kolleger med at beskrive arbejdsopgaver, kompetencer og initiativer, der kan styrke sagen om mere i løn.
Tillidsrepræsentanter skal være lette at få fat i
På mødet blev der også lagt op til, at tillidsrepræsentanterne kan gøre hjælpen mere tilgængelig lokalt.
Et forslag var blandt andet at holde ”åbent kontor” en eftermiddag, hvor gravere kan komme forbi og få hjælp til at udarbejde deres ansøgning. Derudover står tillidsrepræsentanterne altid klar til at hjælpe kollegerne over telefonen.



